Dětské skupiny jako příležitost pro všechny

Ve čtvrtek 5. října 2023 se v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR konala již 3. konference Asociace provozovatelů dětských skupin.

Lákadlem bylo nejen zajímavé prostředí, záštita 1. místopředsedkyně PSP ČR Věry Kovářové (STAN) a účast Jany Skalkové, šéfporadkyně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, ale hlavně téma, které znělo Dětské skupiny jako příležitost pro všechny. A my jsme samozřejmě byli u toho.

Členové dolní komory měli poslanecký týden a čas trávili ve svých regionech, a tak přímo v Poslanecké sněmovně byl prostor pro konference a jedna z nich byla věnovaná právě dětským skupinám. Sál byl zaplněný a atmosféra inspirující.

1. místopředsedkyně PSP ČR Věra Kovářová hned v úvodu své řeči poznamenala, že je hezké vidět takto zaplněný sál včetně horní galerie, což není úplně obvyklé. Mimo jiné také v její řeči zaznělo: „Je třeba, aby veřejnost přestala vnímat dětské skupiny jako provizorní řešení, ale jako plnohodnotnou variantu předškolní výchovy.“ Hezké slyšet z úst političky.

Daniela Celerýnová, zakladatelka a předsedkyně Asociace provozovatelů dětských skupin, a zakladatelka platformy Vše pro dětské skupiny k tomu doplnila: Letošní téma jsme se rozhodli věnovat příležitostem. Chtěli bychom totiž upozornit na to, že dětské skupiny mají daleko širší přesah, než se může zdát.

Podle programu se dala očekávat zajímavá témata i diskutující. Na konferenci se sešli zřizovatelé a provozovatelé dětských skupin z celé České republiky, zákonodárci, starosta, zástupkyně UNICEF, ale i pracující ženy, kterým je téma dětských skupin blízké. To vše se odehrálo pod taktovkou moderátorky Marie Bastlové, která celou akci moderovala skvěle. Bylo vidět, že téma je jí blízké a na konci se dočkala i pochvaly od paní Věry Kovářové.

A jak to tedy celé probíhalo?

Konference byla rozdělena do tří debatních panelů s přestávkou na oběd, kávu a důležitý neformální networking.

Paní Oksaně Breslavské poskytla naše platforma Vše pro dětské skupiny konzultace k fungování dětské skupiny, pomohli jsme s výběrem prostor a se zápisem do Evidence.

V prvním bloku spolu diskutovaly Oksana Breslavska, zakladatelka projektu Dětem Ukrajiny a stejnojmenné dětské skupiny, Monika Náplavová, předsedkyně organizace Máte na víc!, provozovatelka dětské skupiny Školička Břeclav a Lucie Plešková, specialista na předškolní péči, UNICEF Refugee Response in the Czech Republic. První dvě zmíněné dámy jsou našimi klientkami, oběma jsme pomohli v začátcích a nyní pomáháme dále.  

V Břeclavi pomohla naše platforma Vše pro dětské skupiny s realizací dětské skupiny Školička Břeclav. Projekt byl podpořen z výzvy 141 Operačního programu zaměstnanost na vybudování a provoz dětských skupin. Se Školičkou Břeclav pokračujeme ve spolupráci v rámci státního financování.

Diskuse byla zaměřena na děti se speciálními potřebami a všichni diskutující se shodli na tom, že dětské skupiny jsou velkým přínosem pro tyto děti. Velkou výhodou jsou menší kolektivy, které jsou pro ně často jedinou možností.

Ve druhém bloku se potkaly opět tři diskutující ženy. Gabriela Andělová, vedoucí personálního oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě, který je provozovatelem podnikové dětské skupiny Šemík. Aneta Martinek, spoluzakladatelka #HolkyzMarketingu, lektorka kurzů time managementu a Jana Vychroňová, manažerka diverzity a inkluze společnosti Vodafone Czech Republic. Zde zaznělo, jak jsou dětské skupiny důležité a nepostradatelné pro rodiče, kteří se vracejí do práce a pomáhají jim skloubit rodinný a pracovní život. Velmi inspirativní byl také příběh založení dětské skupiny Šemík, který by mohl nalákat další firmy či nemocnice k založení vlastní firemní skupiny.  

České Kamenici jsme poskytli konzultaci záměru, z které vzešla spolupráce na přípravě a podání žádosti do výzvy NPO.

Třetí blok byl věnován komunitě a pozvaní byli Kateřina Karbanová, ředitelka dobrovolnického centra Letokruh z.ú., Linda Obrtelová, ředitelka Ústavu sociálních služeb na Praze 4 a Jan Papajanovský, starosta České Kamenice. Před koncem konference se mluvilo o důležitosti mezigeneračního potkávání se. Takovým příkladem je projekt Čtecí babička, kdy babičky a dědečkové chodí číst dětem do dětských skupin. Velmi zajímavé také byly příspěvky pana starosty Papajanovského, který aktuálně v malém severočeském městečku Česká Kamenice buduje dvě nové dětské skupiny. Od vybudování městských dětských skupin si mimo jiné slibuje přínos pro místní komunitu a zkvalitnění života pro mladé lidi.

Konference byla velmi obohacující a je nám ctí, že jsme mohli být u toho. Děkujeme všem za účast a hostům za sdílení jejich příběhů a zkušeností a těšíme se na další příležitosti, které pomohou více zviditelnit téma dětských skupin a jejich přínosu pro společnost.

Na krátkou reportáž z konference, kterou na svém Facebookovém profilu uvedla 1. místopředsedkyně PSP ČR Věra Kovářová, se můžete podívat zde: https://fb.watch/nvN9pZy8Vk/.