Polytechnická výchova u dětí předškolního věku

Co je polytechnická výchova

Polytechnická výchova (vzdělávání) je proces, který vede k osvojení si technických poznatků a dovedností a ke kladnému vztahu k technice. Obecně ho chápeme v širším slova smyslu – nejedná se jen o vedení dětí k manuální zručnosti, ale zahrnuje i další obory techniky (Wikipedia.org).

Vzděláváme pedagogy a pečující osoby.
Podívejte se na
akce, které pořádáme.

V tomto článku se však zaměříme právě na rozvoj manuální zručnosti, a to u dětí předškolního věku. Pojďme se podívat na to, jak s dětmi polytechnickou výchovu prakticky realizovat v mateřské škole nebo dětské skupině.

Výbava dětské dílny/kutilského koutku

Základem pro práci je vybavit místo, kde se bude polytechnické vzdělávání realizovat. Pokud máte k dispozici místnost, kterou si můžete zařídit jako dílnu, je to ideální, ale není to nutné. Stejně dobře poslouží také kutilský koutek.

PRACOVNÍ STŮL/PONK

Nezbytnou součástí dílny nebo kutilského koutku je PRACOVNÍ STŮL / PONK. Je důležité, aby děti pracovaly na pevném podkladu. Můžete využít starší stolek nebo si pořídit dětský ponk. Pracovní plocha by měla být ve výšce cca 50 cm, aby na stůl děti dobře dosáhly.

NÁSTROJE A NÁŘADÍ

Při polytechnické výchově pracujeme se skutečným nářadím. Pokud dodržíme základní pravidla bezpečnosti (viz níže), nemusíme se bát dětem dát nářadí do rukou. Se skutečným nářadím můžeme bez obav pracovat s dětmi od 3 let.

Jako základ doporučujeme pořídit: svěrák, kladívka, ruční pilky a pilníky (nebo smirkový papír), šroubováky a vrtačku (ruční nebo aku). Ke zdobení výrobků budete potřebovat štětce.

MATERIÁL

Dřevo

  • Pro řezání a zatloukání využíváme měkké dřevo (například smrkové). Stačí různé odřezky. Dále se budou hodit dřevěné suky, kolíčky, sololitové destičky či podpalová dřívka.

Další materiál

  • Využít můžete také zbytky látek, kůže, plastové vršky, plyšové drátky.

Spojovací materiál

  • Určitě využijete hřebíčky, vruty a voděodolné lepidlo (Herkules).

Další

  • K dekoracím budete potřebovat barvy (například akrylové).

OCHRANNÉ POMŮCKY

Neměli bychom zapomenout ani na ochranné pomůcky. Zejména při řezání a vrtání využijete dětské ochranné brýle a dětské pracovní rukavice. Děti by měly mít na sobě uzavřenou obuv a přiléhavé oblečení.

ÚKLIDOVÉ POMŮCKY

Je dobré vést děti k tomu, že součástí práce je také úklid. Měly by tedy mít k dispozici smetáček, lopatku, hadr a kbelík.

Bezpečnost práce

  • Základním pravidlem je, aby děti vždy pracovaly pod dohledem dospělé osoby. Ideální je pracovat s malou skupinkou dětí. Děti se mohou postupně v aktivitě vystřídat.
  • Ještě než s dětmi začneme pracovat, je potřeba jim vysvětlit a prakticky ukázat, k čemu jednotlivé nástroje slouží, jak se používají a přenášejí.
  • V dílně se pohybujeme pomalu, neběháme. Ostré nástroje nosíme tak, abychom neohrozili sebe ani ostatní.
  • Základem je používání ochranných pomůcek.

Náměty na aktivity

SÁDROVÉ ODLITKY

Úplně na začátek můžete s dětmi tvořit ze sádry. Nepotřebujete k tomu žádné speciální nářadí. Stačí smíchat sádru s vodou dle návodu a nalít ji do formiček.

PRÁCE S KLADIVEM

Přestože zatloukání patří k základním dovednostem, zatloukání hřebíků do dřeva může být pro děti na začátek docela náročné. K nácviku zatloukání můžete využít místo dřeva polystyren.

Práci s kladivem můžete nacvičovat také při rozbíjení ledu (když necháte v misce s vodou zamrazit drobné plastové figurky, děti je pak mohou z ledu „vysvobozovat“).

Pro předškoláky se nám osvědčily kovové raznice s čísly a písmeny. Děti raznici položí na dřevo a kladívkem do něj písmeno nebo číslici vyrazí.

VRTÁNÍ A ŠROUBOVÁNÍ

Další dovedností je vrtání a šroubování. Vrtačku můžete používat ruční nebo AKU.
Pokud chcete začít s dětmi se šroubovákem, můžete vyzkoušet šroubovat vruty do prázdného plata od vajec nebo zase využít polystyren.

ŘEZÁNÍ

K řezání využijete malé ruční pilky. Oblíbenou aktivitou je řezat drobné hračky z dřevěných profilů. Dají se sehnat v různých tvarech na internetu. Profily se vyrábějí z měkkého i tvrdého dřeva. Jen je potřeba pořídit profily z měkkého dřeva.

Další informace k tématu

MALÝ KUTIL.CZ

  • web a e-shop, kde seženete většinu uvedených pomůcek
  • zároveň doporučujeme knihu Malý kutil, kde najdete mnoho inspirace pro polytechnickou výchovu s dětmi

Článek zpracovala:
Lucie Cmarová
pedagog a maminka dvou dětí

V rámci placené sekce Dětská skupina bez starostí najdete další články a materiály,
které usnadní provoz vašeho zařízení.