Z nevyužívaných prostor vznikla dětská skupina pro děti zaměstnanců nemocnice

Proč se v Táboské nemocnici rozhodli vybudovat a provozovat si dětskou skupinu sami, jak (ne)náročný to byl proces a jak přišla ke svému maskotu a jménu Gumpík.

Název: Dětská skupina Gumpík

Kde se nachází: Nemocnice Tábor

Kdo ji vede: Bc. Marcela Slabá

Počet dětí: 8 (na další měsíce jsou nahlášené další 3)

Počet „tříd“: 1

Provozovatel: Nemocnice Tábor, a.s.

V provozu: od února 2024

 


 

Na konci roku 2022 se Nemocnice Tábor rozhodla pomoci svým zaměstnancům, aby mohli lépe skloubit rodinný život s tím pracovním a začali podnikat první kroky k vybudování vlastní dětské skupině. V roce 2023 se procházeli spolu se zástupci Vše pro dětské skupiny prostorem nemocnice a hledali vhodné prostor. Práce šly až překvapivě hladce a první děti ji navštívily v únoru 2024. Přečtěte si, proč se rozhodli vybudovat a provozovat si dětskou skupinu sami, jak (ne)náročný to byl proces a jak přišla ke svému maskotu a jménu Gumpík.

Táborská nemocnice má přes tisíc pracovních úvazků a značné procento z toho tvoří ženy. Ve chvíli, kdy bylo potřeba doplnit stavy a na mateřské bylo zhruba 100 žen, nabízela se dětská skupina jako ideální řešení. „Po podobné službě, jako například firemní školka, toužili zaměstnanci již delší dobu, ale před léty mělo město Tábor dostatek volných kapacit v předškolních zařízeních. Zhruba na konci roku 2022 tento požadavek formulovaly i odborové organizace. Vedení nemocnice to dobře zapadalo do motivačního programu, který byl vytvořen pro naše kolegyně a kolegy mající zájem o dřívější návrat do zaměstnání z mateřské či rodičovské dovolené,“ říká ředitel Nemocnice Tábor, Ing. Ivo Houška.

První kroky k dětské skupině

S vybudování ani provozem dětské skupiny neměl nikdo z vedení nemocnice zkušenost, proto rovnou hledali spolehlivého partnera, který zkušenosti má a celým procesem je provede. A volba padla na platformu Vše pro dětské skupiny. 

„Nemocnice Tábor nás oslovila, abychom jim pomohli s vybudováním dětské skupiny pro jejich zaměstnance – lékařky a zdravotní sestřičky. Společně s panem ředitelem a panem náměstkem, vrchní sestrou a zástupci z oddělení HR jsme se sešli a probrali jsme možnosti včetně harmonogramu. Odpověděli jsme jim na všechny dotazy a šli se rovnou podívat na prostory,“ vzpomíná na začátky spolupráce Daniela Celerýnová, zakladatelka platformy.

Z nevyužívaných prostor útulné místo pro děti zaměstnanců

Dětská skupina vznikla ve volných prostorách jedné z nemocničních budov. Prostory rovnou na místě vyhodnotil i náš architekt Andrej Lopatin. Právě přítomnost architekta, který se ujal všech procesů před začátkem rekonstrukce, byla zásadním bodem spolupráce. Záměr přestavby zkonzultoval s táborskou hygieničkou, autorizovanou osobou v oblasti požární bezpečnosti, která pro Nemocnici Tábor pracuje, i stavebním úřadem. Dalším krokem bylo schválení studie proveditelnosti. I to dopadlo na jedničku a rekonstrukce mohla začít. Samotnou stavbu už pak řešila nemocnice rovnou se svým dodavatelem.

Nemocnice Tábor je zvyklá řešit mnohonásobně větší projekty než je dětská skupina, proto vše probíhalo bez větších komplikací jak projekčně, tak i realizačně. Rekonstrukce původních prostor začala v srpnu 2023 a skončila kolaudačním rozhodnutím v prosinci téhož roku. Pro děti se oficiálně otevřela v únoru 2024.

Kde se vzal název Gumpík

Zatímco probíhala rekonstrukce, řešila nemocnice spolu s Vše pro dětské skupiny všechny kroky potřebné k otevření. „Po celou dobu jsme byli v kontaktu. Naše paní provozní ředitelka procházela životopisy uchazečů o místo ředitelky dětské skupiny. Vítěznou kandidátku pak kompletně zaškolila a udělala si u nás také nezbytnou profesní zkoušku chůvy,“ popisuje spolupráci Daniela Celerýnová. Přístup oceňuje i Ing. Miroslav Kubeš, ekonomický náměstek Nemocnice Tábor: „Skutečně si vážím postřehů paní provozní ředitelky a profesionálně zpracovaného závěru do zprávy o posouzení uchazečky. Moc nám pomohly také praktické zkušenosti a informace ohledně vybavení dětské skupiny.

Ač se to na první pohled nezdá, jméno je pro dětskou skupinu zásadní. Dá jí tvář a pomůže určit i to, jak bude ve výsledku vypadat. Někdy se volí podle toho, kde se skupina nachází, táborské nemocnici k němu pomohl filmový příběh slavného pejska Gumpa. Odbornicí na názvy je právě Daniela Celerýnová, která jich má na kontě už celou řadu. V případě Tábora ji napadlo ji spojit právě s Gumpem, protože producent filmu GUMP, Filip Rožek, již v minulosti spolupracoval s dětským oddělením nemocnice. Obdrželi od něj dokonce keramický symbol z filmu, a tak dětská skupina byla pokřtěna jménem Gumpík. Filmová  sestra pejska Gumpa, fenka Jenny,  byla dokonce hostem slavnostního otevření.

Gumpík slouží svému účelu – navrací lékaře do práce

Dětská skupina se od začátku těší zájmu ze strany zaměstnanců a sklízí jen pozitivní ohlasy. Nyní má osm dětí a v dalších měsících jsou nahlášené další tři. Naplňuje tak přesně účel, pro který vznikla – nemocnici zajišťuje spokojenější zaměstnance, kteří se mohou vrátit dříve do práce a zároveň mají jistotu, že je o jejich děti dobře postaráno a mají je jen pár kroků od svého pracoviště. 

A co by Gumpíkovi popřál ředitel nemocnice? „Aby se děti našich zaměstnanců u nás cítily dobře a aby jejich rodiče vnímali tuto službu jako výjimečnou a prospěšnou pro obě strany.“