Zlatíčka: Jak Zlatá Olešnice k dětské skupině přišla

Obecní dětská skupina Zlatíčka je dílem paní starostky Evy Kmiećové, která se zasadila nejen o rekonstrukci nevyužitých prostor bývalé školy, ale když je třeba, zaskočí také v roli chůvy.

Dětskou skupinu Zlatíčka najdete v obci Zlatá Olešnice nedaleko Trutnova. Obklopeni přírodou vyrážejí s dětmi ven takřka za každého počasí. Razí heslo, že bláto na botách je víc než flitry na šatičkách. Před drahým vybavením dávají přednost kvalitnímu personálu a rodiče jsou z jejich přístupu nadšeni. Obecní skupina Zlatíčka je dílem paní starostky Evy Kmiećové, která se nejen zasadila o rekonstrukci nevyužitých prostor bývalé školy a vytvořila fungující dětskou skupinu pro 12 dětí, ale když je třeba, zaskočí také v roli chůvy.


 

Název: Dětská skupina Zlatíčka

Kde se nachází: Zlatá Olešnice u Trutnova (217 obyvatel)

Kdo ji vede: starostka Eva Kmiećová

Počet dětí: 12 dětí od 1,5 roku do povinné školní docházky 

Počet „tříd“: 1 třída 

Provozovatel: obec Zlatá Olešnice

V provozu: od ledna 2019

 


 

Zdroj: DS Zlatíčka

Z původně nevyužitých obecních prostor vznikl prostor pro Zlatíčka

 

Jaké byly hlavní důvody, proč jste se rozhodli založit dětskou skupinu?

V obci byla nevyužitá budova bývalé školy a zastupitelstvo dlouhá léta řešilo, co s ní. V obci chyběla základní občanská vybavenost včetně mateřské školy, navíc se k nám začalo stěhovat čím dál víc mladých rodin s dětmi. A tak jsem měla jasno – potřebujeme mateřskou školu, aby rodiče nemuseli děti složitě odvážet do sousedních obcí nebo do Trutnova.

Začala jsem tedy řešit, co obnáší zřízení vlastní mateřské školy. Byla jsem však nepříjemně zaskočená tím, jak hlavně finančně náročné by to pro nás bylo. V té době jsem narazila na formát dětských skupin s menším počtem dětí ve třídě a rodinným přístupem mě nadchl. 

Teď už jen zbývalo nadchnout pro věc i zastupitelstvo. Představila jsem jim plán vybudovat v druhém patře opuštěné budovy bývalé školy dětskou skupinu, v prvním patře by mohly být dva malé bezbariérové byty pro seniory a ze zarostlé zahrady udělat místo pro setkávání a pro pěstování rostlin a ovocných keřů. Nápad se ujal, a tak jsme si pozvali ty nejlepší projektanty. Oslovili jsme místní děti, aby zapojily svou fantazii a namalovaly návrh vybavení i venkovního prostoru. 

Co bylo finálním zlomem, kdy jste si řekli – jdeme do toho?

Důležitým milníkem pro nás byla úspěšná žádost o dotace a nadšení místních obyvatel. Ale rekonstrukce budovy byla velmi nákladná a dotace nepokryla zdaleka vše. Zvažovali jsme tedy tři možnosti. Budovu prodat, zbourat nebo zrekonstruovat. Původní plán byl vybudovat byty za podpory dotací, ale byla nastavena velmi přísná pravidla pro budoucí nájemníky a ani se nám nepotvrdil zájem místních. Vyhrála tedy dětská skupina a do prvního patra nakonec přemístíme obecní úřad, archiv a další prostory můžeme využít pro zřízení klubovny nebo knihovny. A v podkroví možná jednou bude jedna třída školy. Kdo ví, plány máme smělé a nápadů, ale jsme šikovní a časem se to snad podaří.

Pomocná ruka od Vše pro dětské skupiny 

 

Zdroj: DS Zlatíčka

Co hrálo roli v tom, když jste se rozhodovala, jestli se ujmete celého procesu sama nebo se obrátíte na odborníka?

Dětská skupina pro nás bylo něco úplně nového. Hledali jsme zkušené kolegy a v tu dobu jsem narazila na Danielu Celerýnovou a Štěpánku Mašlárovou. Viděla jsem jejich elán, nadšení, a hlavně komunikační schopnosti při vyjednávání podmínek pro dětské skupiny. V neposlední řadě jsme hledali zkušenou firmu pro získání dotací, které byly pro náš provoz zásadní. Tehdy byla dětská skupina financována z evropských fondů ve výši 90 %. 

S Vše pro dětské skupiny jsme navázali spolupráci, když naše dětská skupina Zlatíčka už fungovala dva roky a blížil se konec evropského financování.

Podle čeho a proč jste vybrali Vše pro dětské skupiny ?

První kontakt jsme navázali v lednu 2021, kdy byl ve Sněmovně projednáván návrh zákona, který měl dětským skupinám zajistit státní financování. Tento zákon byl pro provoz dětských skupin zásadní a přinesl do nich řadu změn. Abychom se v nich vyznali, hledali jsme nějaké odborníky, kteří by nám pomohli se v novinkách zorientovat. Narazili jsme na seminář Vše pro dětské skupiny, který vše krásně shrnoval. Přihlásili jsme se a tím v podstatě začala naše spolupráce. 

Zvažovali jste případně, že byste oslovili ještě někoho jiného?

To nás nenapadlo. Nebylo potřeba. Vše pro dětské skupiny měla vše skvěle zpracované a velmi pružně reagovali na novinky a změny, které nám obratem předávali. 

V jakých oblastech s Vše pro dětské skupiny spolupracujete? S čím vám pomáhá? 

Po ukončení evropského projektu, ve chvíli, kdy byl uzákoněn státní příspěvek vázaný na obsazenost dětské skupiny, která se musí hlásit každý měsíc, jsme se rozhodli, že tato pravidelná hlášení někomu svěříme. Oslovila jsem tým Vše pro dětské skupiny, který nám radil už v průběhu evropského financování a poskytoval jistotu, že máme všechny dokumenty v pořádku. 

Od ledna 2022 tak má plně na starosti vykazování obsazenosti. Znamená to nejen pravidelné podávání hlášení o dětech v dětské skupině, ale v rámci balíčku s názvem „Dětská skupina bez starostí“ především sledování metodických nařízení od ministerstva, změn v legislativě a dalších důležitých novinek, které provoz dětské skupiny ovlivňují. Ale konzultuji s nimi například i to, jak nejlépe nastavit pracovní smlouvy nebo smlouvy s rodiči. 

Od roku 2021 už 7 chův z naší dětské skupiny absolvovalo u Vše pro dětské skupiny zkoušku z profesní kvalifikace Chůva pro děti v dětské skupině. Využíváme i nabízené vzdělávací semináře, workshopy a nově i supervizorku pro vyladění provozu dětské skupiny. Pomáhá nám s aktivitami pro děti, zdokonalujeme uspořádaní prostor i komunikační dovednosti. 

Spolupráce s Vše pro dětské skupiny je ideální řešení pro každého, kdo nechce nebo nemá pracovní kapacity na přímou komunikaci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Vše pro dětské skupiny vše domluví a vám se do rukou už dostane komplexní, finální informace. 

Narazili jste v průběhu budování dětské skupiny nebo při jejím provozu na nějaký problém, který vás překvapil?

S provozními věcmi, požadavky a vyhláškami nám pomáhá Vše pro dětské skupiny, ale největším oříškem asi bylo zajistit kvalifikovaný personál tak, abychom vždy měli zákonem daný počet chův s potřebnou kvalifikací. S nadsázkou říkám, že půda naší dětské skupiny je asi začarovaná – kterákoliv žena sem nastoupí na pozici chůvy, ta otěhotní. V průběhu dvou let nám na mateřské dovolené zůstaly čtyři chůvy. Může za to asi příjemné prostředí, kde jsou obklopené dětmi . To mě dohnalo k tomu, že jsem si i já po dvou letech udělala „zkoušku chůvy“, abych mohla v dětské skupině zaskočit, je-li třeba. A děje se to celkem často. Občas jsou nemocné chůvy, občas jejich děti. Děti mě znají a nováčci mě přijímají stejně dobře jako své pravidelné tety chůvy. Pro mě je to příjemná změna, když opustím na chvíli své starostenské křeslo a věnuji se malým človíčkům, kteří objevují svět kolem sebe. 

Ze života Zlatíček

 

Zdroj: DS Zlatíčka

Jak podle vás Zlatíčka zlepšila život v obci?

Mladé rodiny s dětmi naši dětskou skupinu jen vítají. Je to něco nového, malý kolektiv, vše na rodinné úrovni s přímým kontaktem. Rodiče umísťují děti v dětské skupině převážně od 1 a půl roku na zkoušku a záhy už na pravidelnou docházku. Tím, že jsme opravdu malá obec, tak je dětská skupina pod drobnohledem většiny obyvatel, kteří se s hrdostí k dětské skupině hlásí. Před ní máme Místo generačního setkávání, zahradu s dětským hřištěm, altánem a ohništěm. Veřejnost se zapojuje při zakládání záhonů i do péče o rostliny a plody. V létě sklízíme, co nám zahrádka nadělí a dětem z toho děláme domácí marmelády. Dětská skupina nás tu spojuje, motivuje i starší občany ke komunikaci s dětmi při procházkách. Tu se zastaví pohladit králíčky, tu ovečku, tam dostanou buchtu.

Splňuje dětská skupina očekávání, která jste měli na začátku?

Musím říct, že naprosto. Spíš je ještě předčila. Z původní kapacity 9 dětí jsme se rozšířili na 12. Dnes máme 12 uzavřených smluv se stálou docházkou a 5 smluv pro náhradníky. Dětskou skupinu navštěvují jak místní, tak děti z okolních obcí, ale neváhají k nám dojíždět i z Trutnova nebo z obcí z větší vzdálenosti. Jsem hrdá na to, jak dobré jméno jsme si vybudovali. Mít dětskou skupinu uprostřed přírody je dar. Stačí se vybavit vhodným oblečením a jsme venku za každého počasí. Skákání do kaluží nebo zahlédnout nějaké zvíře je pro děti největší zážitek. 

Jak to bude dál

 

Co si od provozu slibujete do budoucna?

Věřím, že provoz dětské skupiny zůstane zachován a bude vítán místními i přespolními jako dnes. V posledních letech zažíváme příliv obyvatel, kteří dávají přednost venkovu před městem. S tím jde ruku v ruce zájem o dětskou skupinu. Pokud bude pokračovat tento trend, je celkem možné, že budeme uvažovat o založení druhé. 

Co byste doporučila ostatním obcím nebo i jednotlivcům, kteří zvažují otevření dětské skupiny? 

V první řadě je nutné zjistit své finanční možnosti. Obdivuji soukromé provozovatele, kteří se v hospodaření musí spolehnout na zálohy státních příspěvků a včasné platby rodičů. Z pozice obce máme pozici daleko jednodušší. Případné dočasné výpadky financování můžeme hradit z rezerv rozpočtu, navíc dětské skupiny jsou v prostorách obce, kde nemusíme platit nájem. Hradíme tedy pouze provozní náklady, mzdy a služby. 

Soukromému sektoru bych doporučila aktivně jednat se zástupci obce. O dětských skupinách je i díky Vše pro dětské skupiny víc a víc slyšet, dostávají se do povědomí zástupců obcí i veřejnosti. Obec vám může ve vašem záměru hodně pomoci a vyplatí se jim vysvětlit svůj záměr. Požádala bych zástupce o uzavření dohody, ve které by byly stanoveny podmínky dočasného financování v případě potřeby. Založením dětské skupiny jim pomáháte vracet rodiče do práce a zajišťovat péči o nejmenší bez zatížení města. Při jednáních tedy nemůžete nic ztratit, získáte pojistku pro případ nouze a zajistíte si klidnější spánek. Jako starostka malé obce bych takovou žádost pochopila a apelovala bych na zastupitele, aby pomocnou ruku nabídli.

Dětská skupina Zlatíčka byla otevřena pomocí dotačního titulu z Evropského sociálního fondu z Operačního programu Zaměstnanost. S platformou Vše pro dětské skupiny spolupracuje na administraci státního příspěvku od jeho zavedení do současnosti. Inspiroval vás příběh Zlatíček? Podívejte se na naše balíčky služeb, kde najdete informace, jak vám se založením dětské skupiny můžeme pomoci, nebo nám rovnou napsat na info@vseprodetskeskupiny.cz.