3 zásadní chyby při vedení účetnictví dětských skupin

Účetnictví neziskových organizací je specifická oblast, ke které je obtížné najít přehledné, srozumitelné a relevantní materiály. To vede k situaci, kdy se provozovatelé dětských skupin obracejí s dotazy na diskusní skupiny sociálních sítí, účetní a ekonomy obchodních společností či svépomocí odhadují správný postup navzdory v zákoně, vyhlášce, nařízení či pokynu stanoveném správném postupu. V rámci nové série článků se společně podíváme na tři zásadní chyby, ke kterým při vedení účetnictví dětské skupiny dochází.

Mohlo by vás také zajímat: Jak účetně tvořit finanční rezervy na další rok

Nabízíme služby Účetnictví a finanční poradenství pro dětské skupiny.
Rádi převezmeme vaše stávající účetnictví. Více informací ZDE.

1. chyba: Neodlišování činností zapsaného spolku

Zapsaný spolek odlišuje dva druhy činností. Jedná se o činnost hlavní a vedlejší (nebo též činnost hospodářská). Každá prováděná činnost spolku musí být zařazena pod jednu z těchto kategorií. Správná kategorizace vede ke správně vedenému účetnictví a správně sestavenému daňovému přiznání právnické osoby, neboť hospodářský výsledek každé činnosti musí být posuzován samostatně.

Pokračování článku najdete ZDE, v rámci balíčku Dětská skupina bez starostí.

2. chyba: Nerespektování požadavků na vedení účetnictví

Účetnictví zapsaného spolku musí být vedeno nejen k respektování všeobecných účetních zásad (tj. přibližně patnáct zásad a principů), ale i zvláštních právních předpisů, které jsou pro daný typ organizace relevantní. V rámci tohoto článku se podíváme na jednu všeobecnou účetní zásadu a jednu povinnost plynoucí ze zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině.

Pokračování článku najdete ZDE, v rámci balíčku Dětská skupina bez starostí.

Pokud máte pochybnosti o správnosti vedení účetnictví nebo o naplnění všech požadavků kladených na neziskové organizace, nebojte se vyhledat účetního nebo daňového poradce, který může situaci nezávisle zanalyzovat a doporučit další kroky.