Adaptace v mateřské škole: tipy pro rodiče

Skončila vám mateřská, potřebujete do práce nebo cítíte, že vaše milovaná ratolest už potřebuje kolektiv?
Dítě bylo až do teď napojeno na jeho nejbližší a nyní má být svěřeno do péče učitelek a vy nevíte co čekat? Pojďme si říct, jak dítě na školku připravit a jak mu (i sobě) zpříjemnit první dny.

Před nástupem do školky

Je vhodné o školce s dítětem mluvit s předstihem. Například jít okolo budovy školky na procházku, povídat si, jaké tam asi budou hračky, ukázat dítěti vaše fotky a povědět mu vaše pozitivní vzpomínky ze školky. Některé školky pořádají den otevřených dveří, kdy si spolu s dítětem můžete prohlédnout třídu a seznámit se se školkou.

Umožněte dítěti, aby získalo pozitivní zážitky bez přítomnosti rodičů (u babičky, hrací odpoledne s dětmi od sousedů,…). Také aby bylo v kontaktu s jinými dětmi, ať už na hřišti či na nějakém kroužku. Socializace potom nemusí být tak těžká.

Důležité je podporovat v dítěti v samostatnost, co se týká sebeobsluhy. Pro některé je těžké, když musí prosit o pomoc cizí osobu.

Pohádky často pomáhají dětem porozumět jejich emocím a vyrovnat se s různými situacemi v jejich životě. Před spaním si můžete přečíst knihu, kde třeba hlavní hrdina nastupuje do školky, neví, co ho čeká, postupně si hledá svoje místo v šatničce a seznamuje se s kamarády.

Vhodná je třeba kniha „Poprvé do školky“. Kniha obsahuje osm příběhů, kde je zachycen první den ve školce tříletého Davídka, jeho adaptace, školní akce i seznamování s novými kamarády. Součástí je i pracovní sešit, který navazuje na děj knihy. Sešit je plný omalovánek a rozvíjí jemnou motoriku i logické myšlení. Závěrečná část obsahuje desatero pro rodiče, tedy doporučení pro lehčí nástup do školky.adaptace_skolka.png

Nástup do školky

Každé dítě je jiné, a tak bychom k němu měli i přistupovat. Adaptační fáze může trvat až tři měsíce, kdy si dítě zvyká na nový režim, vstřebává pravidla a seznamuje se s personálem i dětmi.

„Zvykačka“

Na začátku školního roku, nejčastěji to bývá týden – 14 dní, je možné, aby dítě do školky docházelo na 2 hodiny dopoledne. V některých školkách je možnost zůstat s dítětem ve školce. Opět je to velmi individuální záležitost, nebojte se komunikovat s učitelkami. Domluvte se, že vám mohou zavolat, pokud by pláč přetrvával delší dobu.

Kamaráda vždy s sebou!

Udělejte si na sebe ráno chvilku čas, pomozte vašemu děťátku vybrat plyšáka, který mu pomůže zvládnout tuto novou životní etapu. Namotivujte ho, ať plyšovému kamarádovi ukáže, jakou má značku, jaká hračka se mu nejvíce líbí atd. Vezměte si do ruky plyšáka a mluvte za něj: „Adámku, já jsem teda zvědavý, kam ty dneska jdeš. No a taky na to, jestli tam budou velká auta. Možná tam bude i bazének s míčky, to bude zábava.“

Pravidla

Nastavte si pravidlo, kdy budete dítě vyzvedávat a opravdu ho dodržujte. Děti v tomto věku neumí hodiny a neví, co si představit pod pojem „za chvilku“ nebo „brzy“. Je proto dobré zmínit nějaké záchytné body – po svačince, po procházce, po obídku. V komunitním kruhu si říkáme dny v týdnu a dítě bude vědět, že vždycky ve středu jde „po o“. Určitě mu ale neslibujte, že přijdete po obědě, když víte, že to nestihnete. Někdy to takto rodiče dělají, protože se chtějí vyhnout breku či vzteku v šatně. Ale je opravdu lepší to dítěti říct dopředu, v klidu doma. A včas, který slíbíte, opravdu přijít.

Mluvte o tom, co se dnes bude dít

Pozitivně motivujte dítě. Mluvte o tom, s jakou hračkou si bude ve školičce hrát. Čtěte týdenní plány společně s dítětem a řekněte mu, co dneska proběhne. „Tenhle týden za vámi do školky přijede divadýlko“ nebo „Jee, tebe baví hrát na bubínek a zítra budete hrát na hudební nástroje. Třeba se naučíš novou písničku.“

Důvěra personálu

Vybírejte takovou školku, abyste v učitelky měly důvěru, a nebály se jim dítě svěřit. Neberte učitelky jako ty zlé, pokud doporučují neprodlužovat loučení. Opravdu, v praxi se mi nejvíce osvědčily „nejkratší loučení“. Komunikace s učitelkami je velmi důležitá, pokud v životě dítěte nastávají nějaké změny (čekáte dítě, stěhování). Může to mít totiž vliv na proces adaptace.

Dopřejte dítěti čas na zvyknutí

Pro vaši ratolest je to nová situace, stejně jako pro vás. Je úplně v pořádku, když dítě ze začátku jen ostatní pozoruje, nezapojuje se do hlavních činností. Dítě potřebuje svůj prostor a čas na „rozkoukání se“.

Užijte si to!

Udělejte si z prvního dne ve školce „váš den“. Ráno si spolu popovídejte, ve školce vyzkoušejte hračky. Vyfoťte dítě před školkou a fotku nalepte do fotoalba. Zavolejte babičkám, ať jim může povyprávět, jaké to ve školce bylo. Udělejte z toho událost, na kterou budete rádi vzpomínat. Přeci jen do školky jde dítě jen jednou ☺.

Článek pro vás napsala:
Kristýna Kapounková