Hrajeme si s pohádkami: použití pohádek při řízených činnostech, teorie a náměty

Shape 03. 11. 2022 Shape 17:00 - 18:30 Shape Webinář

Připravili jsme pro vás online kurz zaměřený na využití klasických pohádek při aktivitě s dětmi, neboli při řízené činnosti. Pohádky totiž přesahují více možností využití, než jen relaxační prvek poslechu, či vnímání děje skrze ilustraci. Pohádky mají pro děti psychologický účinek, a to ve vnímání sebe samotného, dobra a zla, či dokonce v budoucí schopnosti cílevědomého počínání. Kurz vám zároveň pomůže ke splnění Standardů kvality péče o dítě v dětské skupině.

→ Termín: 3. 11. 2022, od 17:00 do 18:30 hodin
→ Pro koho je kurz určen:
pro pedagogy a pečující osoby v dětské skupině
→ Cílová skupina dětí:
děti ve věku 1-5 let
→ Oblast standardů kvality:
kvalita plánu výchovy a péče
Videozáznam: účastníkům kurzu bude poskytnut také videozáznam

Do týdne po konání kurzu od nás obdržíte osvědčení o jeho absolvování.

Obsah

V rámci webináře bude představena kniha jakožto velký pomocník při řízené činnosti. Knihu většina z nás využívá zejména jako relaxační prvek při odpočinku dětí, ale co když chceme pohádkou sdělit i něco víc? Věděli jste, že pohádky provázejí děti celé dětství a v každém jejich roce vývoje se dítě interpretuje s jiným stylem tvorby?

Pohádky jsou úzce spjaty s dětským duševním zráním a odráží se v nich jejich smýšlení, a to nejen o sobě samých a o tom, co je zlé či dobré. Hledají zde odpovědi na své otázky, touží po uzavřených koncích (což je velmi podstatné, psychologicky), či rozvíjí jejich fantazii a představivost. Skrze pohádky lze reprodukovat těžká témata, jako třeba válka, smrt, nástup do školy aj.

Základní okruhy, kterým se budeme věnovat:

  • Čeká vás spousta praktické inspirace, jazykových her, tělocviku, výtvarné výchovy, prostorové tvorby.
  • Představíme si techniky, jak nejefektivněji zapojit knihu při řízené činnosti tak, aby to dítě bavilo.
  • Ukážeme vám, jak pomocí pohádky dokážete dítěti vysvětlit nelehkou situaci tak, aby ji srozumitelně pochopilo.
  • Společně si přiblížíme hledisko psychologie při využití knih v řízené činnosti.
  • Ukážeme si, jaké pohádky jsou vhodné pro konkrétní věk dítěte.
  • Naučíte se probudit u dětí lásku ke knize a ukázat jim, co vše z ní mohou načerpat.
  • Představíme si knihy, které jsou vhodné právě pro vaši třídu.

Lektorka Ludmila Bakonyi Selingerová 

Lektorka je spisovatelkou a pedagogem, napsala například tyto knihy: V trávníku, Drabčíkova pouť, O nebi a zemi aneb Meteorologické pohádky či Co sežral žralok. Její pohádky jste mohli slyšet v rozhlase a v pořadu Malovaná čítanka na ČT:D a nadále pravidelně publikuje v časopisech Dráček, Sluníčko a Raketa. Se souborem Divadlo Pampeliška koncipuje představení a programy na podporu čtenářské gramotnosti pro děti. Přednáší jak pro autory, tak zejména pro rodiče, pedagogy a pečující osoby v dětských skupinách.

Způsob přihlášení na webinář

Online kurz proběhne prostřednictvím platformy Google Meet – není potřeba si stahovat či instalovat žádnou aplikaci. Po úhradě vaší objednávky Vám na zadaný email přijde odkaz, prostřednictvím něhož se v době konání webináře připojíte. Doporučujeme zkontrolovat také složku „spam“.


Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.