Připravili jsme pro vás online kurz zaměřený na podporu přirozeného vývoje řeči hravou formou a na rozvoj počáteční komunikace u dítěte. Kurz vám zároveň pomůže ke splnění Standardů kvality péče o dítě v dětské skupině.
→ Termín: pátek 17. 2. 2023, od 9:00 do 15:00 hodin
→ Pro koho je kurz určen: pro pedagogy a pečující osoby v dětské skupině
→ Oblast standardů kvality: kvalita plánu výchovy a péče
→ Videozáznam: z kurzu nebude poskytován záznam
→ Do týdne po konání kurzu od nás obdržíte osvědčení o jeho absolvování.
Připravili jsme dva na sebe navazující online kurzy, každý v rozsahu 6 hodin:
- Základní kurz: Podpora přirozeného vývoje jazyka hravou formou (17. 2. 2023)
- Rozšiřující kurz: Podpora přirozeného vývoje řeči – výslovnost jednotlivých hlásek (3. 3. 2023)
Oba kurzy proběhly již na jaře minulého roku a účastníci velmi chválili přístup lektorky a uplatnitelnost poznatků v praxi.
Obsah
Cílem základního kurzu je podpořit pečující osoby v dětských skupinách a pedagogy v mateřských školách v realizaci činností směřujících k rozvoji dovedností podporujících přirozený vývoj řeči u dětí útlého věku (od 1 roku). Seznámíme Vás s informacemi v oblasti vývoje řeči, a budeme společně sdílet aktivity vhodné právě pro tyto děti, což proložíme příklady z praxe týkající se efektivní spolupráce s rodiči. Dále se zaměříme na kompetence účastníků v oblasti rozvoje řeči a možnosti spolupráce s dalšími odborníky.
Základní okruhy, kterým se budeme věnovat:
- Jaké dovednosti děti potřebují, aby správně mluvily?
- Jak a kdo je může podporovat? Co je třeba vědět?
- Jaká je cesta k přirozenému rozvoji komunikace?
- Jak využívat přirozené situace, přírodu a pohyb?
V 1. bloku základního kurzu se zaměříme na formy a prvky komunikace, ať už verbální, neverbální či paralingvistické, dále na zásadní mezníky ve vývoji řeči, vnitřní předpoklady pro přirozený rozvoj řeči a včasné odhalení odlišností. Nakonec věnujeme chvilku pro vnější podmínky k rozvoji komunikačních dovedností.
V 2. bloku základního kurzu se naopak zaměříme na vhodné pomůcky a metody využitelné u dětí útlého věku, legislativní rámec, který se týká kompetencí pracovníků v dětské skupině, a následně tak i na efektivní a naladěnou spolupráci s rodiči.
Oba bloky jsou odděleny přestávkou na oběd.
Lektorka Mgr. Martina Černá
Lektorství provází Martinu Černou celým životem, ať už z pozice přednášejícího, či jakožto školitele na přípravu lektorství. Při svých studií na Masarykově univerzitě v Brně se vzdělala hned v několika oborech, jako je speciální pedagogika, učitelství pro 1. stupeň ZŠ, či Pedagogicko-psychologické ježdění na koni. Dále je ceněným lektorem pro společné vzdělávání a to pro NPI i MŠMT. Při přípravě lektorů se vkrádá do oblastí, jako jsou předškolní přípravy, předškolní vzdělávání či mentorování dospělých v oblasti diferenciace vzdělávání.
Praxi má nejen ve speciální pedagogice – logopedické prevenci, kdy se zaměřuje na orientační diagnostiku a podporu přirozeného vývoje řeči, ale zároveň i jako projektový manažer, ředitelka ZŠ či například jako speciální pedagog v PPP. Lektorka Mgr. Černá se zaměřuje zejména na komunikaci (s žáky, rodiči, veřejností), ale dále také na grafomotoriku, preventivní péči v logopedii, osobnostně-sociální rozvoj pedagogů, prevenci syndromu vyhoření, a v neposlední řadě tématům jako jsou hranice v životě, ve výchově i kolem nás.
Způsob přihlášení na webinář
Online kurz proběhne prostřednictvím platformy Google Meet – není potřeba si stahovat či instalovat žádnou aplikaci. Po úhradě vaší objednávky Vám na zadaný email přijde odkaz, prostřednictvím něhož se v době konání webináře připojíte. Doporučujeme zkontrolovat také složku „spam“.