Chci založit jesle – jak na to?

„Chci založit jesličky a nevím jak na to. Potřebuji vědět, co vše zajistit na začátku, jaké jsou stanovené podmínky pro provoz jeslí, pro jejich zařízení a vybavení prostor.“

„Absolvovala jsem rekvalifikační kurz chůvy a chci se teď věnovat dětem. Před narozením dítěte jsem pracovala v jiném oboru, ale po rodičovské dovolené už se nechci vracet do bývalého zaměstnání.“ 

„Náš spolek provozuje hlídání dětí a kroužek pro maminky s dětmi, chtěli bychom ale získat nějaké finance na provoz, máme založit dětskou skupinu? Jak se to dělá?“ 

Jesle, dětská skupina nebo mateřská škola?

Dětské skupiny, které fungovaly od roku 2015 jako alternativa k mateřským školám a mohly přijímat děti od 1 roku až do zahájení povinné školní docházky, mají být novelou zákona od 1. července tohoto roku transformovány na jesle. Jako takové budou přijímat již pouze děti do 3 let včetně. Jakmile má dítě nárok na místo v mateřské škole (tedy od 1. září následujícího po třetích narozeninách), v dětské skupině nemá co dělat.

Zatímco dětské skupiny byly financovány z Evropské unie, jesle budou financovány ze státního rozpočtu. Na peníze budou mít nárok každé jesle registrované u MPSV, první peníze by měla zařízení dostat na začátku roku 2022.

Pokud chcete tedy pečovat o děti do tří let, bude založení jeslí pro vás tou správnou volbou. Dotace ze státního rozpočtu by se měla pohybovat kolem 7 500 Kč na dítě a měsíc a jesle na ni budou mít nárok, pokud splní všechny podmínky. Jednotliví provozovatelé nebudou tedy mezi sebou soutěžit v tom, kdo o peníze dříve požádá.

Pokud chcete vzdělávat děti od 2 do 6 let, měli byste založit rejstříkovou mateřskou školu. Rozdíl mezi dětskou skupinou a mateřskou školou jsme popsali v článku Dětská skupina vs. mateřská škola: jaký je v nich rozdíl a vyplatí se případná transformace? Mohl by vás zajímat také náš webinář Z dětské skupiny rejstříkovou mateřskou školou: jak na to?

Pokud se chcete starat o děti od roka do zahájení povinné školní docházky, musíte se obejít bez státní podpory. V tomto režimu mohou fungovat zařízení na základě živnosti (bez jakýchkoli dotací) a také stávající dětské skupiny fungovat – ty ovšem jen do srpna 2024. Během přechodné doby se musí rozhodnout, kterou cestou se vydají, nebo ukončit provoz.

rukavice

Čekat, nebo začít s přípravami?

Vše, co jste si přečetli výše, je zatím pouze teorie. Novela zákona, která zavádí v České republice jesle, není zatím schválena. Nyní, na konci května, se nachází v legislativním čtením mezi druhým a třetím čtením a není jisté, zda skutečně začne platit od 1. 7. 2021. Již v říjnu by ovšem jak stávající dětské skupiny, tak nově založené jesle mohly žádat o finance na rok 2022.

Pokud svůj záměr o provozu jesliček myslíte vážně, máte tedy nějaký čas na přípravu:

  1. Informujte se o požadavcích, které budou na jesle kladeny  – vyjít můžete z podmínek pro dětské skupiny a opatření navrhovaných v novele zákona (zde a zde na webu www.mojedetskaskupina.cz)
  2. Zjistěte zájem o podobnou službu ve vašem okolí a finanční možnosti rodičů
  3. Udělejte si finanční rozvahu, abyste věděli, zda bude provoz finančně udržitelný
  4. Vytipujte vhodné prostory a začněte řešit požadavky krajské hygienické stanice a parametry požární bezpečnosti
  5. Stanovte si parametry provozu – kapacitu, provozní podmínky, plán výchovy a péče a další dokumenty

Zdroje informací

Pro více informací Vám doporučujeme následující online zdroje:

Neváhejte nás také kontaktovat pro více informací, rádi vám se založením či provozem jeslí pomůžeme.

Chci založit a provozovat jesle

    Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.