Pohybové aktivity ve vnitřních prostorách

Pohyb je důležitý pro fyzické i psychické zdraví. A platí to pro děti i dospělé. Zimní počasí je na jednu stranu pro pohyb venku omezující, na druhou stranu, když zapojíme kreativitu, dá se i v zimě potřeba pohybu naplnit. V tomto článku vám nabízíme náměty na pohybové aktivity ve vnitřních prostorách. Tělocvična není potřeba, větší místnost je samozřejmě výhodou, ale obejdete se i bez ní. Pojďte se inspirovat.

Další inspiraci můžete načerpat na
našich vzdělávacích kurzech a webinářích.

Překážková dráha

Překážkové dráhy jsou u dětí velmi oblíbené. Připravíme je jednoduše. Stačí rozestavět drobný nábytek či překážky vytvořit z větší stavebnice, molitanových kostek, provazů, švihadel apod. Dobře poslouží také lano natažené mezi dvěma překážkami. Děti zábavnou formou rozvíjí hrubou motoriku. Překážkové dráhy můžete stylizovat do konkrétního tématu, můžete je navázat na přečtený příběh apod.

Pohybové aktivity s hudbou

Dalšími možnostmi, jak dětem umožnit hýbat se ve vnitřních prostorách, jsou hry a aktivity s využitím hudby.

Můžete tancovat na hudbu (ať už využijete tanečky pro jednotlivce či skupinové).

S hudbou můžete také cvičit (dle aktuální situaci ve skupině můžete zvolit svižnější tempo nebo naopak relaxační aktivity s klidnější hudbou).

Hudbu můžete využít také jako součást her, při kterých se děti pohybují po místnosti a když se hudba zastaví, mají splnit konkrétní úkol – zastavit se / posadit se na polštářek / vzít ze lísteček konkrétní barvy aj.

Doporučujeme, abyste při hrách s hudbou zvážili pravidla a upravili je tak, aby jejich cílem bylo skutečně poskytnout dětem pohybovou aktivitu, nikoliv špatný pocit. Například hra „židličkovaná“ (a jiné hry, při kterých „nejpomalejší“/ „nejméně průbojné“ dítě vypadává ze hry) stojí minimálně za zvážení. 

Stolní hry v prostoru

Zajímavou možností, jak pojmout pohybové hry je upravit klasické stolní hry a zahrát si je trošku jinak. Jednou z možností je prostorové pexeso. Stačí kartičky rozmístit po místnosti a děti hledají dvojice v prostoru. Dle počtu dětí ve skupině můžete lehce upravovat pravidla (například hledá se ve dvojicích apod.).

Druhou variantou je pohybové/zvířecí pexeso. Děti si udělají dvojice a domluví si např. stejný pohyb nebo zvuk zvířete. Tyto dvojice (pexesa) se promíchají v prostoru. Dvě děti, které nebudou pexesa, budou hledat dvojice – vybírat vždy dvě děti a hledat stejné dvojice.

Další variantou je úprava her typu Člověče, nezlob se. Herní plán (políčka) vytvoříme na zemi pomocí kruhů z barevného papíru. Figurky představují děti samotné (jednotlivé týmy můžeme rozlišit pomocí barevné pásky na ruce). Místo klasické hrací kostky můžeme využít velkou kostku z pěny (dá se koupit v hračkářství). Pravidla hry platí stejná jako u klasické stolní verze. Jen se po herním plánu místo plastových figurek pohybují děti. 🙂

Hry z papírové pásky

Pomocí papírové lepící pásky můžete na chodbě či v šatně vytvořit skvělé pohybové hry. Jednou z nich je skákací panák. Na podlahu nalepíme pásku do tvaru panáka. Děti skáčou stejně jako by hru hrály venku.

Pásku můžete nalepit na podlahu jakkoliv. Můžete třeba vytvořit bludiště, ze kterého budou děti hledat cestu ven.

Dále je možné vytvořit cestičku, po které děti budou chodit tak, aby z pásky nesešly.

Hry s lanem

Lano je také skvělá pomůcka pro vnitřní i venkovní použití. Pořídíte ho v železářství nebo hobby marketu. Ideální délka jednoho lana je 5–6 metrů. Lano využijete k chůzi naboso po připravené dráze. Stačí ho položit na podlahu a děti po něm chodí.

Skvěle se hodí k přeskakování nebo podlézání. Buď v rámci překážkové dráhy nebo i jako samostatná aktivita. Výšku nataženého lana lehce přizpůsobíte věku dětí.

Hry na prostěradle

K tvorbě různých herních plánů se skvěle hodí staré prostěradlo (pevné, ne napínací). Barvami na textil na něj můžete cokoliv nakreslit. Pak stačí prostěradlo rozprostřít na podlahu a hra může začít. Jako příklad konkrétní hry uvádíme hru Čáp ztratil čepičku. Na prostěradlo namalujeme barevné kruhy. Děti stojí kolem prostěradla. Dvě z nich představují „čápy“.  Společně recitujeme známou básničku a „čápi“ mají za úkol postavit se na kruh dané barvy. Děti se v roli čápa postupně střídají.

Tolik naše nápady na pohybové aktivity ve vnitřních prostorách. Věříme, že si z nich vyberete. Příště se můžete těšit na zimní pohybové hry venku. 🙂

Článek zpracovala:
Lucie Cmarová
pedagog a maminka dvou dětí

V rámci placené sekce Dětská skupina bez starostí najdete další články a materiály,
které usnadní provoz vašeho zařízení.