Česká Kamenice: Dětské skupiny jako architektonické skvosty

Pětitisícová Česká Kamenice leží v příhraničí na severu Čech. Do ospalého městečka má ale daleko. Starostou je Jan Papajanovský, který si předsevzal, že z něj udělá atraktivní moderní město pro mladé. Sází přitom na digitalizaci a zlepšování služeb. Už příští rok by měly v historické zahradě místní mateřské školy vyrůst hned dvě dětské skupiny.  Nádherný projekt architekta Jana Macha s interiérem Jany Laubové dělají z dětské skupiny architektonický skvost a z České Kamenice místo se zázemím pro děti, kterému by mohlo leckteré velkoměsto závidět. Jan Papajanovský vypráví v rozhovoru o tom, jaké má do budoucna plány a na co se mohou nejen místní obyvatelé těšit.

Už šest let na pozici starosty České Kamenice dokazujete, že žádné město není příliš malé na velké plány. Jak se ze severočeského města dělá místo, odkud se lidé nejenže nestěhují, ale naopak láká čím dál víc mladých lidí k bydlení?

Starosta Jan Papajanovský

Je pravda, že v posledních letech jsme svědky vylidňování menších měst. Zavírají se obchody, mizí služby a většina zejména mladých lidí se přesouvá do velkých měst. V České Kamenici jsme se rozhodli tento trend změnit. Když jsem nastoupil do úřadu, vypracovali jsme dvě hlavní strategie. První cílí na to, aby město bylo atraktivní pro turisty. Česká Kamenice leží na pomezí tří chráněných krajinných oblastí a je vstupní branou do Českého Švýcarska. Chceme ukázat krásu města světu a zajistit, aby se měli kde dobře najíst a kde případně přespat, když přijedou na výlet. Ale nemůžeme spoléhat jen na turismus. Druhým směrem naší strategie jsou místní obyvatelé, pro které chceme zabezpečit dostatečnou nabídku bydlení a kvalitní služby. Věříme, že přítomnost služeb jako jsou školky či školy je v dnešní době klíčová a často důležitější než nabídka pracovních míst. Mnoho lidí pracuje na dálku, ale jejich děti potřebují školní vzdělání přímo v místě bydliště. A v tom se snažíme jim nabídnout stejnou úroveň jako mají ve velkých městech.

Do kvalitních služeb pro místní spadá i aktuální projekt na výstavbu dvou dětských skupin. Můžete nám ho více přiblížit?

Dětské skupiny se budou nacházet v prostorách rozlehlé zahrady místní mateřské školy. Tento prostor nám umožní efektivně využít existující infrastrukturu, jako je kuchyně, která poslouží jak školce, tak novým skupinám. Celý projekt je navržen jako moderní novostavba, která ale respektuje historický charakter zahrady. Velký důraz klademe na udržitelnost a harmonii s okolím.

Při pohledu na vizualizaci se jedná o nádherné architektonické dílo. Byla výstavba nové budovy vaším původním záměrem, nebo jste zvažovali i jiné možnosti?

Všechny školky v České Kamenici sídlí v historických vilách. Pro dětskou skupinu jsme záměrně zvolili nové moderní zázemí, kde můžeme nabídnout místo i dětem, které potřebují bezbariérový přístup. Projekt pro nás vytvořil architekt Jan Mach, který je velkým vyznavačem dřevostaveb. Proto je i naše dětská skupina plánovaná jako dřevostavba. Vyniká rychlostí výstavby a velmi dobrými izolačními vlastnostmi. Pro Českou Kamenici to bude první obecní dřevostavba, tak uvidíme, jak se nám toto řešení osvědčí.

Za jak dlouho se místní mohou těšit na otevření dětské skupiny?

Aktuálně připravujeme veškerou dokumentaci pro územní rozhodnutí a všechny potřebné podklady pro získání stavebního povolení. Plánujeme, že do jednoho až dvou měsíců požádáme o dotaci a začneme s výstavbou v lednu příštího roku. Díky volbě dřevostavby by měla být samotná výstavba relativně rychlá, takže cílíme na otevření skupiny v září 2025.

Na vybudování dětské skupiny spolupracujete s naší platformou Vše pro dětské skupiny. Jak vaše spolupráce začala?

Když jsme se rozhodli, že postavíme novou dětskou skupinu, hledali jsme partnera, který by nám mohl nabídnout komplexní služby a poradenství. Nešlo nám jen o získání dotace, ale chtěli jsme také využít odborné zkušenosti pro provoz dětské skupiny. Vše pro dětské skupiny jsme objevili prostřednictvím naší ředitelky mateřské školy, která se zúčastnila několika vašich školení.

Pohled do budoucí třídy dětské skupiny

Předpokládám, že dětská skupina je jen jedním z mnoha projektů, které máte v plánu na podporu mladých rodin. Jaké jsou ty další?

Ano, jedním z klíčových projektů bylo zřízení mateřského centra, které financujeme z příspěvkové organizace. Kromě toho intenzivně pracujeme na zkvalitnění místních základních škol a gymnázia, do kterých jsme nedávno investovali přibližně 50 milionů korun. Vznikly tak například areály pro venkovní výuku, výrazně podporujeme i místní osmileté gymnázium.

Co dalšího plánujete v České Kamenici mimo oblast předškolní péče a vzdělávání? Máte nějaké další velké plány nebo přání?

Aktuálně se chystáme na velký projekt, Kulturní a kreativní centrum Českého Švýcarska. Díky dotaci 40 milionů korun od ministerstva kultury plánujeme rekonstrukci starého kina na multifunkční centrum kultury. Bude sloužit jako zázemí pro místní školy a školky, ale také se zde budou konat různé workshopy, setkání a kulturní akce. Máme zkušenosti ze sousedního Německa, kde podobné projekty v menších městech úspěšně fungují. Chceme našim obyvatelům nabídnout větší kulturní vyžití, protože právě sociálně-kulturní kapitál je pro většinu lidí to, co je drží ve velkých městech. Jsme si vědomi toho, že velká města nikdy nedostihneme, ale chceme být městem, kde si máte kam zajít na dobré jídlo a dějí se tam zajímavé společenské a kulturní akce. K rekonstrukci kina máme v současné chvíli hotovou projektovou dokumentaci, na jaře 2025 bychom chtěli začít s pracemi. Neznamená to však, že bychom na kulturní vyžití čekali až do příštího roku. Moc rád bych všechny pozval na Kamenice festival, který nahradil původní hudební festival dechové hudby. O víkendu 6.-8. června se můžete těšit na čtyři pódia a nabitý program.

Myslíte si, že Česká Kamenice může sloužit jako model pro další malá příhraniční města? Co byste poradil starostům, kteří se snaží řešit podobné výzvy?

Žádné město není stejné, proto je těžké dát nějaký univerzální návod. Vždy je však dobré začít tím, že vyhodnotíte silné stránky vašeho města a na nich budete stavět. Pak je třeba nebát se do toho šlápnout, zkoušet nové věci a projekty.


 

Česká Kamenice se mění – a my jsme u toho! Vážíme si možnosti být partnery takového projektu, jaký vzniká v České Kamenici. A na čem nyní pracujeme? Právě připravujeme žádost o dotaci na samotnou stavbu a její vybavení z Národního plánu obnovy. Díky našim zkušenostem s provozem dětských skupin dokážeme zajistit, aby stavba nejen odpovídala přísným požadavkům dotační výzvy na energetickou udržitelnost budov, ale také aby rozložení prostor i vybavení byly praktické a příjemné dětem i chůvám. Až bude stavba dokončena, rádi pomůžeme se zápisem do Evidence dětských skupin a se získáním státního příspěvku na provoz. 

Pokud byste chtěli podobný projekt zrealizovat i ve vaší obci, obraťte se na info@vseprodetskeskupiny.cz. Výzva z Národního plánu obnovy je otevřena do konce roku 2024.