Jak vyrobit krmení a krmítko pro ptáčky, které zvládnou i děti?

Většina ptactva potřebuje v zimě naši pomoc, aby přežilo. Již od listopadu je dobré ptáčky učit, že na určitém místě najdou vodu i potravu. V druhé polovině zimy je situace nejhorší. To, co bylo na zemi již vyzobali, popadané ovoce uhnilo, nebo je nyní vše zapadané sněhem a ptáčci mají hlad. Pomozte ptáčkům, udělejte radost dětem a vytvořte společně krmítka pro ptáčky. 

Vzděláváme pedagogy a pečující osoby.
Podívejte se, jaké akce pro vás připravujeme.

Krmítko můžete zavěsit na balkon, strom na zahradě nebo položit na okenní parapet. Děti budou rády pozorovat a poznávat různé druhy ptáčků. Můžete je zkusit pojmenovat a děti si je pak mohou i nakreslit. Krmítko i krmivo lze zakoupit v obchodě, nebo je k radosti dětí vyrobit společně.

Pozor: při krmení používat opravdu jen kvalitní potraviny a žádné zbytky z domova, jinak můžete ptáčkům spíše ublížit.

Čím ptáčky krmit v zimě?

Vhodná je slunečnice, zrniny (oves, pšenice, proso, kukuřice), ovesné vločky, bobuloviny (šípky, jeřabiny, černý bez), jablka, hovězí lůj či vyloupané vlašské ořechy. Koupit můžete lojové kuličky nebo směs pro ptactvo. Jestli ale chcete zapojit děti, můžete si krmení pro ptáčky vyrobit sami doma nebo ve školce. Děti budou z téhle aktivity nadšené.

Vlastnoručně vyrobené krmení pro ptáčky

1. K výrobě budete potřebovat: hovězí lůj nebo vepřové sádlo (neškvařené) nebo 100% ztužený tuk. Rozpusťte při mírné teplotě v hrnci.
2. Připravte si silikonové nebo jiné formičky. Mohou to být i mističky, které vyložíte igelitovou folií.
3. Do formiček děti nasypou směs semínek, které doma máte a vy zalijte mírně vychladlým tukem.
4. Nechte pořádně ztuhnout v chladu (okno, balkon, lednice).
5. Po vychladnutí a ztuhnutí vyklopte a můžete pokládat do krmítka nebo pověsit na okolní stromy.
6. Pokud nemáte formičky, můžete rozpuštěný tuk zahustit semínky a jen vytvářet kuličky nebo šišky, eventuelně obalit směsí velké šišky z borovice, nebo plnit půlky kokosového ořechu.

Rada ornitologa: Nedávejte doma vyrobené krmivo raději na provázek, ptáčci si o něj mohou ublížit. Udělejte raději jen dírku a za ní pověste potravu na tenkou větvičku nebo vložte přímo do krmítka.

Vyrobte si krmítko

Pokud chcete vyrobit dětem krmítko pro ptáčky a nejste zrovna kutil, nemusíte hned dělat dřevěný domeček. Dobře vám poslouží starý květináč, hrneček, půlka kokosového ořechu nebo jen obyčejná pet lahev. Do pet lahve vyřízněte v dolní třetině otvor tak, abyste ještě pod něj mohli nasypat směs semínek, eventuelně vtlačit semínka smíchaná s tukem.

A jde to ještě jednodušeji. Nechte děti naplnit polovinu květináče či kokosového ořechu směsí z tuku a semínek a krmítko je na světě.

Článek na téma ptáčci v zimě pro vás napsala:
Petra Kuthanová

V rámci placené sekce Dětská skupina bez starostí najdete další články a materiály,
které usnadní provoz vašeho zařízení.