MOJE TĚLO: Hry a aktivity pro práci s dětmi zaměřené na objevování lidského těla

Připravili jsme pro vás článek na téma MOJE TĚLO.

V dnešním článku se věnujeme objevování lidského těla a přinášíme celou řadu tipů na aktivity pro rozvoj nejrůznějších dovedností, které můžete uplatnit při vaší práci s dětmi už od 1 roku jejich věku. Navíc vás čeká bonus v podobě PRACOVNÍHO LISTU, díky kterému se děti naučí pojmenovat hlavní části kostry člověka. Pojďte se inspirovat.

ROZCVIČKA

Jako úvodní aktivitu jsme vybrali známou protahovací písničku Hlava, ramena, kolena, palce. Děti se u ní procvičí a zopakují si základní názvy částí těla.

GRAFOMOTORIKA

Obkreslujeme svoje tělo. Tuto aktivitu je nejlepší provádět venku. Děti si lehnou na chodník a vzájemně svoje tělo obkreslují křídami. Poté mohou do obrysů dokreslit obličej a další detaily. Aktivita se dá jednoduše upravit a můžeme ji provádět i ve vnitřních prostorách. Místo chodníku a kříd použijeme archy balícího papíru a fixy.

EMOČNÍ INTELIGENCE

Dětem vysvětlíme, že emoce patří k našemu tělu a pomáhají nám prožívat různé situace. Můžeme k tomu využít vhodnou dětskou literaturu určenou k rozvoji emoční inteligence. Můžeme využít také situační kartičky a pojmenovávat emoce, které na nich lidé zažívají.

SOCIÁLNÍ DOVEDNOSTI

S dětmi mluvíme o tom, jak se lidské tělo mění v průběhu života. Od miminka až po stáří. Můžeme si připravit různé obrázky. Děti vedeme k tomu, co je specifické pro danou životní fázi. Společně můžeme vyrobit kartonové leporelo na toto téma.

SPONTÁNNÍ HRA

Dětem připravíme pomůcky ke hře na lékaře. Ošetřovat mohou samy sebe navzájem či plyšáky, panenky, apod.

ROZVOJ KOGNITIVNÍCH FUNKCÍ

K rozvoji poznávání můžete využít tento pracovní list na téma ČÁSTI LIDSKÉ KOSTRY.

TVOŘENÍ

Malujeme podle fotografie. Děti si přinesou svojí fotografii z doby, kdy byly miminka a následně libovolnou technikou namalují samy sebe podle této fotografie.

ROZVOJ HRUBÉ MOTORIKY

K rozvoji hrubé motoriky se v rámci tématu lidské tělo skvěle hodí hra TWISTER a případně její obměny.

Přejeme příjemnou zábavu s dětmi při práci na tomto tématu.

Článek zpracovala:
Lucie Cmarová, pedagog a maminka dvou dětí